GÜNLÜK HAYATLA İLGİLİ SORULAR VE CEVAPLARI

Günlük hayatımızda merak ettiğimiz bazı sorular ve cevapları!

Solaklar daha mı zeki?

Şimdiye kadar yapılan bilimsel araştırmalar, solakların sağ elini kullananlardan daha yaratıcı ya da zeki olduğunu göstermedi.

Neden ateşimiz çıktığında üşürüz?

Ateş, vücudun kendi termostatının ısısını yükseltmesiyle ortaya çıkar. Ancak kişi terlemediği ya da kan basıncı yükselmediği için üşür.

Neden tek yumurta ikizlerinin parmak izleri birbirini tutmuyor?

Tek yumurta ikizleri aynı DNA'yı paylaşıyor ancak anne karnında oluşan parmak izleri yalnızca DNA'larla belirlenmiyor. Hormon seviyelerinin artıp azalması parmak izini etkiliyor.

Kaşınmak tam olarak ne demek?

Kaşınmak, cilidin çok hafifçe uyarılmasıdır. Bunun böcek ısırığına karşı bir savunma mekanizması olarak geliştirildiği tahmin ediliyor.

Neden soğan doğramak ağlatıyor?

Soğan doğrandığında havaya içinde lachrymatoryfactor isimli bir enzim yayılıyor ve bu da göz kaşıntı yapıyor. Göz ise kendini savunmak için göz yaşlarını kullanıyor.

Parmaklar suda kalınca neden buruşuyor?

Vücutta durmadan başka objelerle temas halinde olan el ve ayaklar gibi kısımların suya dayanıklılığı azalır. Bu da buruşmaya yol açar.

Neden arka koltukta oturunca araba tutuyor?

Arkada oturunca ufuk çizgisi görülmüyor. Araba tutması kulaktaki denge mekanizmasının beyne hareket ettiğinizi söylerken gözlerin aslında sabit durduğunuz mesajını iletmesiyle ortaya çıkıyor.

Deniz havası almak sağlıklı mı?

Şehirden uzak deniz kıyısında yaşamak sağlık olabilir. "Deniz havası" kıyıda yaşayan bir bakteri sayesinde ortaya çıkar. Uzmanlar bakterinin yoğun limanlardaki egzoz gazının havayı daha da kirlettiğini ortaya koydu.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !