ERKEN BOŞALMANIN NEDENLERİ TEDAVİSİ VE ÖNLEYİCİ İLAÇ

Bosalmanin (Ejakulasyon) penis vajinaya girdikten sonra cinsel tepkileri normal olan bir esi tatmin edemeden olmasi veya kisinin isteginden önce olmasina Erken Bosalma ( Premature Ejaculation) denir.

Genellikle dile getirilmesi güç oldugundan ve göreceli bir kavram oldugundan rastlanma sikligi konusunda yeterli bilgi yoktur.

Ancak 25 yasin altindaki genç erkeklerin üçte birinde ve 40 yasin üzerindekilerin % 10 unda görüldügü sanilmaktadir. Aslinda hemen her erkek hayatinin bir bölümünde bu sorunla karsilasabilir. En azindan ilk cinsel deneyimleri esnasinda olusan gerginlik sebebiyle erken bosalma görülebilir ve zamanla ejakulasyonu kontrol etmeyi ögrenirler.

Sebepler:

Erken Bosalmanin birinci sebebi biyolojiktir. Erkekte normal fizyolojik bosalma ve orgazm penis vajene girdikten 2-3 dakika sonra olmaktadir. Oysa kadinlarda normal fizyolojik orgazm ve doruga ulasma penis vajene girdikten yaklasik 12-14 dakika sonra olmaktadir. Ancak çogu kadin sadece penisin vajene girmesi ile orgazma ulasamaz diger cinsel uyarilara da gereksinim duyarlar.

Kadinlarin yaklasik % 10 u ise cinsel uyarilara ragmen hiçbir sekilde orgazm olamamaktadir.Diger sebepler arasinda ise günah isleme veya suçluluk duygusu, hastalik kapma, gebe birakma, baskasi tarafindan mahrem yerlerinin kesfedilme korkusu ; asiri istegin verdigi gerginlik gibi psikolojik faktörler önemli rol oynamaktadir. Bazen prostat iltihaplari veya sinirsel yollari etkileyen hastaliklarda rol oynamaktadir.

Tedavi:

Sebebin açiga çikarilmasi, endiselerin giderilmesi , sik cinsel iliskide bulunarak cinsel gerilimin azaltilmasi bazen ise yarayabilir.Erken bosalma eslerin biri veya her ikisi içinde cinsel sorun halini alirsa tedavisi gerekir.

SIKIŞTIRMATeknigi : Masters ve Johnson tarafindan gelistirilen bu metodda kadin erkegin penisini bosalma yaklasana kadar uyarir. Bosalma olusacagi anda kadin erkegin penisini erksiyonun bir kismi kayboluncaya dek sikar. Bu teknikde amaçlanan orgazm öncesi hissedilenleri ve geciktirmeyi erkege ögretmektir. Elle uyararak hareketsiz bir iliski ile baslayan bu teknik daha sonra kaydirici bir krem kullanarak,kadinin üstte oldugu pozisyonda hareketsiz olarak , kadinin üstte oldugu pozisyonda hareketli olarak sürdürülür. Master ve Jhonsons bu teknigi ögrenerek uygulayanlarin %98 inde erken bosalma sorununun ortadan kalktigini bildirmistir.

Dur-Basla Teknigi: Bu teknikte kadin erkegin penisini 3 kez ardi ardina bosalma olasiya kadar uyarir, ancak bosalma olmadan önce uyariyi keser. Dördüncü denemede ise bosalmaya izin verilir. Haftada 3 kez erkek bosalmasini kontrol edesiye degin tekrar edilir. Bosalmanin kontrol edildiginden emin olundugunda bu islem kayganlastirici bir kremle denenir.

Daha sonraki asamalarda kadinin üstte oldugu pozisyonda hareketsiz olarak , kadinin üstte oldugu pozisyonda hareketli olarak ve son olarak yanyana pozisyonda dur-basla teknigi uygulanir. Bu teknikle erkek uyarilma sona erdirilmedigi takdirde bosalacagi zamani ögrenir. Bu teknigi uygulayanlarin % 90-95 inde bosalmanin 10-15 dakikalara uzayabildigi bildirilmistir.

Psikoterapi ve depresyon tedavisi: Bazi vakalarda erken bosalma derinlerdeki bir ruhsal çatismadan veya depresyondan kaynaklaniyor olabilir. Bunlarin açiga çikarilmasi, psikoterapi uygulanmasi veya depresyonun tedavisi erken bosalmayi da engelleyebilmektedir.

ERKEN BOŞALMAYA ÇÖZÜM:

Bir erkek düşünün ki, daha ilk saniyeler ya da dakikalarda boşalıyorsa, kadına da bu süre yetmiyorsa (ki yetmeyecektir) kadın için bu birleşme angarya ve işkenceye dönüşebilir. Bunun sonucu, çoğu kadın cinsellikten soğumaktadır.

Erkeklerde ise, her cinsel ilişkide, kısa bir süreden sonra boşalmanın getirdiği burukluk; "hay Allah gene böyle oldu" yakınmasıdan da, zamanla peniste eriksiyon sorunu, yani sertleşme yetersizliği görülebilir. Ayrıca erkeklerde erken boşalmadan kaynaklanan bir kompleks oluşabilir. Bu durum da kıskançlık, kendine güvensizlik gibi biçimlerde dışa yansıyacağından, ailenin salt cinselliği değil, öteki ilişkileri de olumsuz etkilenir.

Erken boşalma için belirlenen sürenin alt sınırı 3,5-4 dakika, penisin vagina içinde kalmasıdır. Bu sürenin saptanmasında ölçü: Duyarlı bir kadının, penisin vagina içinde ritmik hareketleriyle 3,5-4 dakikada orgazm olabilme koşulu dikkate alınmıştır.

Türk erkeklerinde erken boşalma oranı neden fazladır? Nedeni; ergenlik ve gençlik yıllarında, kadın ve erkek ilişkilerinin kısıtlı olduğu ülkemizde, erkeklerin ergenliğe erişmesinden sonra, evlendikleri yaşlarına gelene kadar, cinsel doyumlarını masturbasyonla sağlamalarıdır. Tüm erkekler, masturbasyon yaparken, bunu uzun bir zaman dilimine yaymak yerine, banyoda, tuvalette ya da yatak odalarında yalnız kaldıklarında, bu işi bir oldu bittiye getirerek, masturbasyonlarını 1-2 dakikada bitirmeyi yeğlerler.

Bu da, onlarda bir koşullanma yaratır, bedenlerinin biyolojik saati, ona göre ayarlanır.

Erken boşalmanın tedavisi vardır. Bu tedavide ilaç kullanmak zorunlu olduğundan, ilaç adı veremiyorum. Bu sorun için hastanın mutlaka doktorla bire bir konuşması gerekmektedir.

ERKEN BOŞALMAYI ENGELLEYİCİ İLAÇ ÇIKTI:

Piyasa ya 2005 yılında çıkan dapoxetine aktifmaddesini içeren antidepresan ilaç erken boşalmada %90 başarı sağlıyor.

Erken boşalmayı önleyen tescilli ilk ilaç

İktidarsızlık sorunu yaşayan erkekler için devrim yaratan Viagra'dan sonra, yine erkekler için cinsel ilişkinin uzun sürmesini garanti eden yeni bir ilaç ABD'de tanıtıldı. Erken boşalma sorununu ortadan kaldıran ve ABD Üroloji Derneği'nin toplantısında tanıtılan dapoxetine için "Yeni mucize ilaç" denildi.

Deneklerin olumlu rapor verdiği dapoxetine için Minnesota Üniversitesi'ndeki araştırmayı yürüten Ürolojik Operasyon Bölümü Başkanı Dr. John Pryor, "Erken boşalma erkeklerin yüzde 10 ila 30'unu etkileyen yaygın bir sorun ve ilk kez elimizde bu konuda işe yarayan bir ilaç var." diye konuştu.

Hızlı etki ettiği ve yan etkilerinin çok az olduğu açıklanan dapoxetine, ilişkiden iki-üç saat önce alınıyor. Amerikalı Mountain View, Alza Corp. ve Johnson&Johnson şirketlerince ortak geliştirilen ilaç ABD İlaç ve Gıda Dairesi'nin (FDA) onayını bekliyor.

Hızlı Türklere müjde

Pryor, denemelerde 30 mg. ya da 60 mg. dapoxetine verilen erkeklerin boşalma sürelerinin üç ya da dört kat geciktiğini, düşük dozu alan erkeklerde boşalma kontrolünün yüzde 51.8, yüksek dozu alanlarda yüzde 58 oranında arttığını açıkladı. Bir süre önce beş ülkeyi kapsayan bir cinsellik araştırmasında Türk erkekleri, üç dakika yedi saniyeyle, en hızlı boşalanlar listesinde ilk sırayı almıştı. İlişkiyi en uzun sürdürenler ise 7 dakika 36 saniyeyle Britanyalı erkekler çıkmıştı.


 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !