ANDIZ PEKMEZİNİN FAYDALARI

 

Andız Pekmezi, Akdeniz bölgesinin yüksek rakımlı bölgelerinde yetişen, ardıç olarak da bilinen ağacın kozalaklarından el değmeden, hiçbir katkı maddesi kullanılmadan üretilen şifalı bir pekmezdir.

Andız kozalağı, yüzde 40 civarında inulin, eterli uçucu yağ helenin, sabit yağ, triterpenler ve acı maddeler içerir.Sade olarak da yenilebildiği gibi tahinle karıştırılarak da yenilebilir.

Kullanım Alanları

Andız pekmezi, şifalı bitkilerin çok yönlü etkilerine örnek gösterilebilecek bir bitkidir.

andız pekmezinin faydaları ve kullanımı:

Şeker hastalığı,kıl kurdu,mide ve bağırsak sancıları için sabahları susuz yarım çay bardağı, sulu bir çay bardağı andız pekmezi içilir. Hastalıkların devamınca içilmeye devam edilir.
            Bronşit, solunum yollarını açma, ağızdaki mikroplara karşı ve soğuk algınlığına karşı palıza yapılarak ılık ılık yenilir. Vücudun yumşamasını sağladığı gibi öksürük varsa derhal etki ederek öksürüğe çare olur.
            Yine pekmez veya palızası nişasta ve irmikle hamur yapılarak çıbanların üzerine sarılır. Yara ağzındaki eti ve pis kanları eritir. Yaradaki iltihabı içine çekerek iyileşmesini sağlar.
             Kuş palazı olan çocuklara yedirilerek hastalığın hafif geçmesi sağlanır. Günde bekletilen pekmez vücuda direnç vermektedir. 

ANDIZ ÇAYININ YAPILIŞI VE FAYDALARI:

Akdeniz bölgesinin yüksek rakımlı bölgelerinde yetişen, ardıç olarak da bilinen ağacın kozalaklarından el değmeden öğütülerek imal edilen andız  unu ile yapılan andız çayı ,pekmezdeki bütün faydaları içinde aynen barındırmaktadır.

-kandaki şeker miktarını ayarlar,

-kansızlığa iyi gelir,

-özellikle bronşit, öksürük ağız yaralarıverem ,böbrek iltihabı sedef hastalığı,alt ıslatma sorunları,sarılık,kaşıntı,egzema,mide bulantısı akciğer ve karaciğere faydalı ,insana kuvvet veren bir şifa kaynağıdır.

andız çayı ayrıca;kurt düşürmede vesaç dökülmesine karşı da faydalı bir çaydırç

yapılışı:

1 çay bardağı sıcak suya 1 çay kaşığı andız unu koyup karıştırın ve için. ayrıca bal ile de karıştırıp tüketebilirsiniz.

interAnaliz.com Antalya da web tasarım hizmetleri sunmaktadır. 
Kaynak: Andız Pekmezi (www.keboy.com.tr)

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !